تبلیغات
بصیرت و صبر - گفتگو با آیت‌الله محمد‌علی تسخیری‌ دبیركل مجمع تقریب مذاهب اسلا‌می‌احیای حركت تقریب مذاهب، از بركات انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای بود

گفتگو با آیت‌الله محمد‌علی تسخیری‌ دبیركل مجمع تقریب مذاهب اسلا‌می‌
احیای حركت تقریب مذاهب، از بركات انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای بود
آیت‌الله محمد علی تسخیری از فعالا‌ن پیشكسوت سیاسی و فرهنگی ایران و عراق است. دغدغه اصلی وی رفع اختلا‌فات موجود میان مذاهب مختلف اسلا‌می است و به‌همین خاطر در دنیای اسلا‌می چهره‌ای شناخته شده دارد. در گفتگویی كه با وی داشتیم بحثی مشروح در مورد تلا‌ش‌های مجدانه رهبر معظم انقلا‌ب برای احیای وحدت اسلا‌می مطرح شد. آنچه در ذیل می‌آید حاصل این گفتگو است.

 از شما بسیار متشكریم كه دعوت‌مان را پذیرفتید و در این گفتگو شركت كردید. همان طور كه حضرت‌عالی در جریان موضوع هستید، بحث ما درباره وحدت اسلامی و اشاره‌ای است كه رهبر معظم انقلاب در خصوص وحدت بین مذاهب و دوری از اختلاف دارند. طبیعتا شما به عنوان دبیركل دارالتقریب مذاهب بیشتر با نظرات ایشان در این زمینه آشنا هستید. مایلم خوانندگان ما را از این نظرات مطلع بفرمایید.


بسم‌الله الرحمن الرحیم، ضمن خوشامدگویی و تقدیر از اقدام شما، من معتقدم ابعاد وسیع این شخصیت بزرگ را ما نتوانسته‌ایم به طور جامع برای جهان اسلام توضیح دهیم، حتی برای ملت ایران، بعد وسیع و عمیق این شخصیت متاسفانه تبیین نشده است. ما باید ابعاد گوناگون نعمت الهی رهبری ایشان را بعد از امام امت و رهبر كبیر انقلاب اسلامی، خوب درك كنیم و شكر نعمت را بجا آوریم. شكر نعمت، خود موجب افزایش و تداوم آن نعمت است.

حركت رهبر معظم انقلاب اسلامی‌در زمینه وحدت اسلامی دنباله حركت استراتژیك اسلام، به طور عام و امامت امت و جمهوری اسلامی به طور خاص در راه تحقق انسجام اسلامی در موضعگیری‌های عملی میان همه طبقات و اصناف و امت اسلامی بوده است. من معتقدم آقا همه آن تعلیمات اسلامی را به طور دقیق و عمیق دنبال كرده‌اند.
نمی‌خواهم به صورت تئوریك بحث كنم، اما ایشان در سخنانشان همه عوامل وحدت را به طور كامل تبیین و تقویت كرده‌اند.

ایشان چشم‌اندازهای وحدت و نیز همه راهكارهایی را كه به وحدت منجر می‌شود، تبیین كرده‌اند. آقا دقیقا موانع تحقق وحدت امت اسلامی را شناخته‌اند. من از بیانات مقام رهبری، این موانع را استخراج می‌كنم. ایشان دقیقا روی توطئه‌های استكبار جهانی به عنوان یكی از این موانع، تمركز كرده و از آن برحذر داشته‌اند. یكی دیگر از موانعی كه ایشان روی آن تمركز دارند، مسائلی است كه به تكفیر، اهانت به مقدسات دیگران یا موضعگیری‌های غیرصحیح منجر می‌شود. همه این موارد را رهبر معظم در سخنانشان تبیین كرده‌اند تا موانع در راه وحدت اسلام را رفع كنند. من معتقدم ایده‌های ایشان درباره وحدت، بحث مفصلی است و به عنوان خط‌مشی ایشان باید عوامل وحدت، چشم‌اندازهای وحدت و موانع وحدت را در فرصتی مناسب بررسی كرد.

نكته دیگر در این خصوص تاكید ایشان بر مساله تقریب مذاهب است. می‌دانید كه تقریب مذاهب حركت پر بركتی بوده كه در دهه 40 قرن بیستم در قاهره از سوی علمای بزرگ شیعه و سنی تاسیس شد. این حركت را علمای بزرگ سنی از جمله مرحوم شلتوت، مرحوم مدنی و مرحوم مراغه‌ای و از علمای بزرگ شیعه مرحوم بروجردی، مرحوم شهرستانی و مرحوم كاشف‌الغطا به راه انداختند و توانستند تاثیر خود را در جهان اسلام بگذارند، اما با درگذشت رهبرانش به فراموشی سپرده شد و مجله معروف آنها به نام «رسالت الاسلام» پس از انتشار 60 شماره بسته شد.

یكی از بركات انتخاب ایشان، احیای حركت تقریب مذاهب و احیای بركات آن حركت بود. دستور ایشان به تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب و تعیین حضرت آقای واعظ‌زاده به عنوان دبیر كل مجمع و تعیین شورای عالی قوی با حكم ایشان، آغاز یك حركت خوب بود. البته پس از استعفای آقای واعظ‌زاده، دبیركلی مجمع را به من سپردند. الحمدلله استراتژی تقریب مذاهب تهیه شد و به تصویب رسید. مجمع عمومی تقریب با شركت بیش از 150 شخصیت از همه مذاهب جهانی منعقد و برنامه 10 ساله‌اش تنظیم شد. حركت مجمع تقریب گسترش پیدا كرد.
مجامع جهانی بزرگ اسلامی استقرار گرفت. «ایسسكو»‌ بزرگ‌ترین سازمان فرهنگی جهان، تقریب را از اهداف خودش قرار داد و استراتژی رسمی برای تقریب نوشت. سپس آن را در كنفرانس دهم سران كه در مالزی  پرترو جایا  منعقد شد به تصویب سران كشورهای اسلامی رساند.

كل جهان اسلام این استراتژی را پذیرفت و بتازگی در اجلاس استثنایی سران كشورهای اسلامی  كه در مكه به شكل فوق‌العاده منعقد شد  رسما در آن برنامه 10 ساله، یك بند ویژه برای تعدد مذاهب و لزوم فعالیت كشورها در زمینه تقریب مذاهب تصویب شد. ما بزودی عازم جده هستیم تا با دبیركل كنفرانس اسلامی درباره مكانیسم اجرای این بند جدید مذاكره كنیم. می‌خواهم عرض كنم كه هم در سطح رسمی و هم در سطح علما و هم در سطح مردمی، استقبال عظیمی از دعوت تقریب مذاهب شد.

این حركتی است كه به بركت رهبری رهبر معظم انقلاب شروع شد و توانست قلوب مسلمانان را به سمت جمهوری اسلامی جذب كند. ایشان عنایت خاصی به این مجمع، كنفرانس‌های آن و نیز دانشگاه تقریب مذاهب به طور اخص دارند. چند بار شورای عالی تقریب خدمت ایشان رسیدند كه در ملاقات اخیر رهبر معظم انقلاب فرمودند: این دانشگاه باید برای دیگر كشورها اسوه باشد. ایشان روی پیشبرد هدف این دانشگاه  كه یك پدیده زیبایی است و سعه‌صدر ایران را نشان می‌دهد  تاكید دارند كه باید نمونه باشد.

مواردی را كه می‌فرمایید از جمله تشكیل جلسات، همایش‌ها و كنفرانس‌ها همه نمود بیرونی زیادی دارد. گام‌های موثر در بعد عملی را ذكر بفرمایید؟

ایجاد مجمع در سطح جهان اسلام یك گام عملی بود و نیز تاكید بر تاسیس دانشگاه نیز خود یك گام عملی بزرگ و موثر بود. نوشتن منشور وحدت، از دیگر مواردی بود كه رهبر معظم انقلاب تاكید داشتند؛ نوشتن منشوری كه همه علمای سنی و شیعه آن را به امضا برسانند و هم‌قسم شوند تا مسیر و شاخص‌های راهشان را مشخص كنند. منشور وحدت گام عظیمی است.  با تاكید و زیر سایه ایشان ما این منشور را در جلسات گوناگون پیشنهاد كردیم و نوشتیم.

این منشور با اشراف رهبر معظم انقلاب و زیر نظر دفتر ایشان تهیه و به جهان اسلام عرضه شد. این منشور در بیست و یكمین اجلاس وحدت اسلامی  كه در 15 اردیبهشت با حضور 850 عالم شیعه و سنی تشكیل شد  به امضای علما رسید.

این منشور طبق منویات رهبر معظم انقلاب و به دستور ایشان نوشته شد و در اجلاس‌های دیگر مورد تایید قرار گرفت. تاكنون حدود 3000 عالم شیعه و سنی این منشور را امضا و دعوت رهبر انقلاب را اجابت كردند. من امیدوارم كه ما بتوانیم امضای هزاران عالم دینی را در تایید این منشور بگیریم تا یك خط مشی برای جهان اسلام باشد.
منشور وحدت به چند زبان مختلف ترجمه و به كشورهای مختلفی فرستاده شد كه پاسخ‌های مثبت درباره تایید آن را روز به روز دریافت می‌كنیم.

چند روز قبل كه در دمشق بودم، مفتی بزرگ و وزیر اوقاف آنجا پیش من آمد و گفت: منشور خوبی است و زیبا تنظیم شده و خط مشی بسیار خوبی هم دارد. این نیز یكی دیگر از گام‌های عملی رهبر معظم انقلاب برای هدایت جهان اسلام به سوی وحدت اسلامی است.

از دیگر مواردی كه رهبر انقلاب روی آن تاكید داشتند و من نیز به آن اشاره كردم، رفع موانع وحدت اسلام بود. یكی از این موانع بزرگ مساله اهانت به مقدسات است. مسلمانان نباید به مقدسات همدیگر اهانت كنند. در این باره مجددا و دقیقا تاكید كردند تا بیاییم منشور همدلی را برگزار كنیم و احترام همدیگر را داشته باشیم.

وقتی كه خداوند در قرآن می‌فرماید: به بت‌های مشركین اهانت نكنید تا آنها نیز نیایند و به مقدسات شما اهانت كنند، پس به طور طبیعی مسلمانان هم باید احترام همدیگر را نگه دارند و به مقدساتشان احترام بگذارند و اهانت نكنند. این یك گام عملی بزرگ و شجاعانه بود كه مورد تایید حضرت ایشان نیز بود.

در نتیجه اهانت، متاسفانه گاهی درگیری‌ها به كشت و كشتار هم می‌رسد. تا حالا شاید هزاران نفر  شیعه و سنی  در نتیجه اهانت به مقدسات كشته شده‌اند.

در زمینه فتنه نیز ایشان دستور منع ایجاد تحریك دادند كه انصافا تاثیر عمیقی داشته است.

لطفا نمونه‌هایی از این اقدام را بفرمایید.

مثلا یك نمونه از تاكیدات ایشان مربوط به كتاب‌های درسی است مبنی بر این كه باید عاری از اهانت باشد.

نكته مهم دیگر، ملاقات‌های طولانی و پرباری است كه ایشان وقت می‌گذارند و با علمای شیعه و سنی جلساتی دایر می‌كنند. توضیحاتی كه ایشان به شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام دادند  از جمله دبیركل مجمع فقه و دبیركل ایسسكو  اثرات عظیمی گذاشته و در دل علما واقعا تاثیرات مثبت داشته است كه ما آن را منعكس كردیم.

در زندگانی حضرت آقا نكات زیادی می‌توان مطرح كرد. به طور مثال، پیشنهاد عظیم ایشان در كنفرانس سران برای حل مشكل فلسطین، برگشت مهاجران فلسطینی به وطن خود و اخراج مهاجران كه از سرزمین‌های مختلف جهان به فلسطین آمده‌اند، تعیین سرنوشت مردم فلسطین با رای فلسطینیان، این شیوه هم دموكراتیك بود و هم مقبول جهان اسلام.

این پیشنهاد شجاعانه‌ای بود كه ایشان مطرح كردند و جدا مورد استقبال توده‌های مسلمان قرار گرفت. اما متاسفانه سران حاضر در جهان و كشورهای اسلامی افرادی نیستند كه ارزش شنیدن چنین پندهای مجدانه‌ای را داشته باشند.

پیشنهاد ایشان برای حضور نماینده‌ای از جهان اسلام در شورای امنیت كاملا عملی و بسیار جالب بود كه متاسفانه پیگیری نشد.

می‌خواهم عرض كنم كه استقبال توده‌های مسلمان از فرمایشات ایشان واقعا چشمگیر است. همان روحیه و استقبالی كه از ایشان در پاكستان دیدیم، همچنان در بین مردم باقی است. چند روز قبل من پاكستان بودم، وقتی تاكید ایشان به حل درگیری‌هایی كه مدت‌هاست در پاوه چنار بین شیعه و سنی وجود دارد و رغبت ایشان به حل این مشكلات را به علما گفتم، علما فتاوای گوناگونی دادند و درگیری را تحریم كردند. الحمدلله 24 ساعت نگذشت كه آن درگیری‌های طولانی متوقف شد و علما همه دعوت آقا را اجابت كردند. حتی مسوولان رسمی جدید وقتی كه فهمیدند ایشان این دعوت را دارند، به جد اقدام كردند و توانستند از ادامه درگیری چركینی كه در منطقه پاوه چنار بود، جلوگیری كنند.

استقبال از بیانات ایشان در لبنان، سوریه و جاهای دیگر بسیار چشمگیر است. واقعا این فرصت برای بیان نمونه‌هایی از این دست، كافی نیست. فكر بلند وحدت را همه تایید می‌كنند. ما هر جا كه می‌رویم با احترام ویژه علما و توده‌های مردم مواجه هستیم.

استقبال اهل سنت در داخل كشور بسیار عظیم است. از دیگر گام‌های زیبا و عملی ایشان اعلان سال 1386 به عنوان سال وحدت و انسجام اسلامی بود. واقعا سال پربركتی بود و همه ارگان‌های فرهنگی  اجتماعی را وادار كرد كه بیایند همكاری، فعالیت و پژوهش كنند. جدا سال پربركتی بود و من این را خدمت ایشان عرض كردم. در حوزه‌ها اثر گذاشت و در خط‌مشی ارگان‌های فرهنگی نیز اثر گذاشت. همه پند و توضیح می‌خواستند كه در این زمینه چه بكنند. كشور به تكاپو افتاد و نه فقط داخل كشور كه در خارج كشور هم از این دعوت تقدیر كردند. در كنفرانس تقریب مذاهب در مكه، علمای جهان اسلام از این نامگذاری سال تقدیر كردند. این گام فكری و عملی بسیار پربركتی بود كه در آن سال پربار برداشته شد. ما خدا را بسیار شاكریم كه ایشان چنین گام‌های بزرگ و مفیدی برای ما برمی‌دارند و این زمینه‌ها را برای ما فراهم می‌كنند. خداوند به ایشان طول عمر دهد، ان‌شاءالله.

فعالیت‌های حضرت ایشان برای خاموش كردن فتنه و دعوت به وحدت در سطح جهان اسلام، گاهی پنهان و مسكوت مانده است. من یك مورد از این اقدامات را در ارتباط با پاكستان گفتم كه اصلا هیاتی برای تشویق آنها به منع فتنه و خاموش كردن جنگ به آنجا اعزام شد.

چه كسانی رفتند؟

بنده و عده‌ای از علما و استادان رفتیم. سه اجلاس در پاكستان؛ شهرهای اسلام‌آباد، پیشاور و لاهور برگزار كردیم. بیانیه‌هایی برای منع درگیری صادر شد. از علمای شیعه و سنی هر دو طرف بیانیه صادر كردند. ملاقات‌هایی با مسوولان كشور، نخست‌وزیر جدید، وزیر فرهنگ و سران سلفی‌ها حتی علمای بزرگ طالبان و ... صورت گرفت.

گفتگو با وهابیت را هم در دستور كار خود داشتید؟

بله، ما با همه گفتگو می‌كنیم، با همه صحبت كردیم. منطق ما منطق مقبولی است. از تمامی فرقه‌ها دعوت كردیم كه بیایند و مشتركاتمان را مورد بررسی قرار دهیم، اما شما همچنان مواضع خودتان را داشته باشید و ما هم مواضع خودمان را. فقط مشتركاتمان را با هم مورد تاكید قرار دهیم. یك دعوت زیبا، جالب و مورد استقبال كه یكی از اثرات آن متوقف شدن درگیری‌ها و جذب علمای آنها  به خط مشی جمهوری اسلامی بود. همه تاكید داشتند عاشق موضعگیری‌های ضد آمریكایی جمهوری اسلامی هستند. من برای خوانندگان شما عرض كنم كه پاكستان، منبع عظیمی از مویدان انقلاب اسلامی دارد و باید به این مساله توجه كرد.

نمونه دیگری از كارهای ارزشمندی كه مردم ما از آن بی‌اطلاع هستند تلاش استكبار جهانی بخصوص آمریكا برای استفاده از حربه تفرقه است. بعد از جنگ 33 روزه و شكست اسرائیل از حزب‌الله، كه پوزه آنها  را به خاك مالید، استكبار سعی كرد با تحریك مزدوران، جاهلان و متعصبان دست به تفرقه بزند تا با ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی، فتنه عظیمی در جهان اسلام راه بیندازد. ما با شركت در كنفرانسی كه در دوحه برپا شد، متوجه شدیم علمای زیادی از اطراف جهان را آنجا جمع كرده‌اند كه همه به تشیع حمله می‌برند و فتنه برپا می‌كنند. ما نیز در كمال متانت شركت كردیم، پاسخ دادیم و تشویق كردیم كه دست از فتنه بردارند. عصر روز دوم فضای كنفرانس عوض شد. كنفرانس دوحه از سوی یك كانال تلویزیونی در كل جهان پخش می‌شد. عصر روز دوم فضا به نفع وحدت، به نفع جمهوری اسلامی و به نفع صفا بین شیعه و سنی دگرگون شد.

در آخرین روز كنفرانس  كه روز سوم بود  رئیس اجلاس و مرا به طور مشترك در برنامه قرار دادند و ما رفتیم به سوی تاكید بر اصول وحدت و صدور بیانیه‌های آن.

در جاهای دیگر نیز این تحریك‌كننده‌ها فعال شدند. در استانبول وهابی‌ها اجلاس كوچكی علیه شیعه ترتیب دادند، اما رهبر معظم انقلاب حركت خنثی كردن این توطئه‌ها را هدایت كردند. در این كنفرانس  كه با حضور 37 تن از وهابی‌ها در ادامه همان توطئه تفرقه تشكیل شد  شروع كردند به فحش دادن. ما در مقابل آن كنفرانسی با حضور 7000 نفر از شخصیت‌های بزرگ مذاهب مختلف اعم از سنی، شیعی، علوی و ... برپا كردیم كه همه با یك ندای اجابت دعوت رهبر حاضر شدند و انصافا آن ندای دعوت، تفرقه را در نطفه خفه كرد.

اجلاس‌های دیگری هم در لندن، نایروبی، مالزی، سریلانكا، تایلند و اندونزی برپا و آن توطته عظیم با درایت آقا خنثی شد. حتی آقا پیام‌هایی به برخی شخصیت‌های بزرگ اهل سنت فرستادند كه ما حامل این پیام بودیم. در یك مورد یكی از بزرگان اهل سنت كه رفتار بسیار خوبی داشت، متاسفانه مسائل درونی عراق بین شیعه و سنی روی ذهن او اثر گذاشت و او هم شروع كرد به تحریك فتنه، ما از طرف آقا رفتیم تا پیام ایشان را به وی برسانیم.

منظورم آقای شیخ قرضاوی است. من پیام را به ایشان رساندم و گفتم: آقا فرمودند به شما بگوییم اشتباه نكنید. مشكل ما امروز درگیری بین شیعه و سنی نیست، بلكه درگیری بین بیداری اسلامی و استكبار جهانی است.
آنجاست كه شما باید مبارزه‌تان را متمركز كنید، نه این كه بیایید اینجا و باعث تحریك بیشتر شوید. برای ایشان این پیام خیلی اثربخش بود و حركتش را تعدیل كرد.

این نیز نمونه دیگری بود از فعالیت‌های حضرت آقا و اشراف ایشان به مسائل جهان اسلام و شناخت ایشان از  توطئه‌ها و خنثی كردن آنها. من معتقدم ابعاد فعالیت‌های ایشان برای ابطال و خنثی كردن این نوع توطئه‌ها واقعا ناشناخته مانده است.
حتی در مسائل یمن و درگیری‌های بین شیعیان زیدی و حكومت آنجا رهبر معظم انقلاب دستور دادند هیاتی به آنجا بروند و ما حامل پیام ویژه ایشان به مسوولان یمنی ‌بودیم. گفتیم مقام رهبری به هیچ كس نامه نمی‌فرستند، ولی نظر به اهمیت این موضوع، برای شما نامه فرستادند.

به رئیس‌جمهوری یمن؟

بله، بنده خودم با ایشان ملاقات كردم و این پیام را دادم و خیلی در دل ایشان موثر بود.

راجع به ارتباطتان با شیعیان زیدی بفرمایید و این كه چه توصیه‌هایی به آنها داشتید؟

توصیه كردیم به سمت صلح حركت كنند. ما برای این كه این فتنه را خاموش كنیم، مدتی اثرگذار شدیم و واسطه خیر بودیم تا این كه دشمنان بار دیگر تحریكات خود را بیشتر كردند. امیدواریم به نتیجه خیر رسیده باشیم.
می‌خواهم بگویم كه همه این موارد از هدایت‌های پنهان ایشان است كه همچنان مكتوم و مخفی مانده است.

مورد دیگری كه هدایت رهبر معظم انقلاب در آن زمینه جدا اثرات عظیمی داشت، مساله عراق بود. در عراق توضیحات ایشان، هدایت ایشان و دعوت ایشان به وحدت بین اهل سنت و شیعه، اثرات عظیمی داشت. از كشتارهای زیادی واقعا جلوگیری شد. یك نمونه از نتیجه دعوت ایشان از علما را ذكر می‌كنم. با همكاری سازمان كنفرانس اسلامی در مكه، شب 27 ماه رمضان، جلسه‌ای از علمای شیعه و سنی برگزار كردیم. در بیت‌الحرام، در آن شب كه در نزد اهل سنت هم شب قدر است، دو سه میلیون نفر جمع بودند و منشور وحدتی علمای عراق  نوشته و امضا شد كه در تعدیل افراطی‌گری و پرخاشگری كه بین گروه‌ها رایج بود و كلا برای حذف این رفتار خیلی موثر بود و در اصل پایه‌ای شد برای گام‌های بعدی كه از جمله این گام‌ها، تاسیس اتحادیه علمای عراق بود. اهل سنت و شیعه با هم منشور مهمی تنظیم كردند كه دولت عراق خود از این منشور استقبال عظیمی كرد و علما و مراجع آن را تایید كردند. آقای سیستانی نیز تایید كردند.

ما هم به نام ایران آنجا حاضر شدیم و تایید كردیم. آن فضا برای به جریان افتادن حركت مصالحه و رفع فتنه در عراق خیلی موثر بود. این حركت كه متاسفانه خیلی هم منعكس نشد و مجهول ماند، اثرات عظیمی داشت. توجیهات آقا به علمای عراق و علمای اهل سنت درباره وحدت، رفع درگیری، رفع اهانت و تحریم حركات تخریبی  در این زمینه كه نباید مساجد همدیگر را تخریب كرد ‌ ارشادات ایشان نسبت به عكس‌العمل‌های مثبت، تاثیرات بزرگی بر جای گذاشت، در نتیجه بعضی حركت‌هایی كه می‌توانست آتش فتنه عظیمی را شعله‌ور كند، در تخریب حرم عسكریین شریفین ایشان عكس‌العمل‌های تند را منع و از ایجاد درگیری خانگی یا مردمی واقعا جلوگیری كردند.

تعاملات رهبر معظم انقلاب با اهل سنت داخل ایران به چه شكلی است. یقینا مسائل و مشكلات خاص خود را با نمایندگان آقا یا شما در میان می‌گذارند. اساسا این مسائل چیست و چقدر قابل حل است؟

با شرح صدر همه موارد موثر را اعمال می‌كنند. ایشان یادآوری می‌فرمایند كه وقتی در مناطق اهل سنت در تبعید بودند، چقدر به ایشان محبت كردند. می‌فرمایند هرگز این محبت را فراموش نخواهند كرد. جدا همه كلماتشان پدرانه و همه تاكید ایشان به لزوم رفع محرومیت و اجابت خواسته‌های اینها بود.

چه خواسته‌هایی داشتند ایشان؟

من به تفصیل مستحضر نیستم، ولی می‌دانم كه توصیه‌های ایشان در همه جلساتی كه داشتیم، پدرانه و محبت‌آمیز بود؛ به طوری كه معتقدم محبت ایشان بین علمای اهل سنت هرگز كمتر از محبت ایشان بین علمای اهل شیعه نیست. من می‌دانم چقدر ایشان برای بقای وحدت و انسجام اسلامی فعالیت دارند. مایلم در خاتمه تاكید كنم كه ما واقعا باید از داشتن چنین رهبر فرزانه كه نظیر او در جهان كسی نیست، شكرگزار باشیم.
فرمایشات ایشان را خوب بشناسیم و به آنها خوب عمل كنیم تا بتوانیم واقعا شاكر نعمت الهی این رهبریت فرزانه باشیم.

مجددا از شما تشكر می‌كنیم.برچسب ها: گفتگو با آیت‌الله محمد‌علی تسخیری‌ دبیركل مجمع تقریب مذاهب اسلا‌می‌احیای حركت تقریب مذاهب، از بركات انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای بود، بصیرت و صبر،
ارسال توسط سین.راد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
من چقدر باحالم؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar