تبلیغات
بصیرت و صبر - خاطرات + شعر

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 29 اسفند 1388
تسلط بر تاریخ ائمه علیهم السلامwww.leader.ir
تسلطی كه مقام معظم رهبری به تاریخ ائمه دارند، بسیار دلنشین است. بنده سراغ ندارم كسی، این اندازه در زمینه تاریخ ائمه علیهم السلام مخصوصا ائمه‌ای مثل امام جواد، امام هادی، امام حسن عسكری علیهم السلام و به طور كلی ائمه بعد از امام رضا علیه السلام كه متاسفانه كمتر به تاریخشان پرداخته شده است، كار كرده باشد.

ایشان علیرغم اشتغالات فراوان به این مهم اهتمام دارند و باید اذعان داشت كه در تجزیه و تحلیل تاریخ زندگانی این بزرگواران پیشتازند. در سخنرانیهایی كه ایشان به مناسبتهایی دارند، تبحر و معرفت معظم‌له در مورد زندگی امیرالمؤمنین و سیره آن حضرت و تحلیلهای تاریخی در مورد ائمه صدر و هم‌چنین ائمه نزدیك به امام عصر علیه‌السلام به خوبی روشن و مشخص می‌شود.

غبار فراموشیwww.leader.ir
آن زمانی كه بنده در ایرانشهر تبعید بودم، به مناسبتهای مختلف، با مسؤولان ارتباط پیدا می‌كردیم. آن وقت به بنده گفتند كه یك معاونِ استاندار تا حالا به ایرانشهر نیامده است! در سال 57 در ایرانشهر سیل آمد و هشتاد درصد شهر قطعاً خراب شد؛ یعنی من یك به یك تمام مناطق شهر را با پای خودم رفتم و دیدم. پنجاه روز ما امداد و پشتیبانی می‌كردیم. یك نفر از مركز كه هیچ، از زاهدان هم یك نفر آدم برجسته‌ متشخص به ایرانشهر نیامد كه بگوید چه خبر است این‌جا! به صورت ظاهری هدایایی به وسیله‌ «شیر و خورشید» فرستادند كه اولاً اگر به دست مردم می‌رسید، یك‌دهم نیازهایی كه مردم داشتند و یك‌دهم آنچه ما تبعیدیها برای مردم فراهم كرده بودیم، نمی‌شد؛ ثانیاً همان را هم نمی‌دادند و از آن هدایای ناچیز، مبالغی هم برای خودشان لازم داشتند تا بخورند.

یعنی اصلاً ایرانشهر كه مركز جغرافیایی و به یك معنا مركز فرهنگی بلوچستان بوده، همیشه در طول زمان، بكلی مغفولٌ‌عنه بود؛ زاهدان هم همین‌طور. برای شترسواری و استفاده از شرابِ چند ده ساله به بیرجند می‌رفتند و برای این‌كه در آن‌جا عیاشی كنند، بیرجند فرودگاه داشت؛ اما چون در این‌جا وسیله‌ی عیاشی فراهم نبود، به بلوچستان نمی‌آمدند. یعنی هر نقطه‌ای در كشور - چه بلوچستان، چه هر نقطه‌ی دیگر - كه محرومیت داشت، مغفولٌ‌عنه بود. مازندران خوب بود، برای این‌كه بروند آن‌جا استفاده كنند. رژیم گذشته این‌طوری بود.

یك چیز جالبی به شما بگویم: در مازندران، پنج فرودگاه هست كه از زمان رژیم گذشته مانده است! پنج فرودگاه در یك استان كه همه‌اش هم برای رژیم گذشته و آن شخص طاغوت یا نزدیكان او بوده است. فرودگاه رامسر برای استفاده از هتل رامسر كه می‌دانید برای چه كسانی بوده است؛ فرودگاه نوشهر برای گردشگاه هر ساله‌ی طاغوت كه برود آن‌جا و دو ماه استراحت كند؛ فرودگاهی برای یك اردوگاه نظامی كه نظامیان وابسته به آنها - كه از یك نیروی بخصوصی بودند و نمی‌خواهم اسم بیاورم - آن‌جا بروند و خوش بگذرانند؛ فرودگاه دشت‌ناز نزدیك ساری - كه امروز فرودگاه رسمی مازندران است و مردم از آن استفاده می‌كنند و در گذشته برای الواط و اوباش اولاد رضاخان بوده است - كه هزاران هكتار از زمینهای حاصلخیز را تصرف و یك فرودگاه هم وسطش درست كرده بودند؛ و یك فرودگاه هم در املاك نوكران خودشان در حدود مینودشت. پنج فرودگاه برای دستگاههای وابسته‌ی به حكومت یا نزدیك به آنها؛ اما مردم، اساتید، مستحقان و بیماران علاج‌ناپذیر مازندران مطلقاً نه از فرودگاه، نه از هواپیما و نه از هیچ تسهیلات دیگری برخوردار نبودند. آنها هرسال چند بار به مازندران می‌رفتند؛ اما به مثل زاهدان در تمام عمر حكومتشان یك بار هم سر نمی‌زدند؛ این می‌شود غبار فراموشی.

بیانات در دیدار نخبگان استان سیستان و بلوچستان، 05/12/81

 

ترتیل دلنشین
یك روز در حالی كه از كنار مسجدالنبی صلی‌الله علیه و آله می‌گذشتم، بسیار تحت تاثیر قرائت امام جماعت مسجدالنبی قرار گرفتم. در آن لحظه، جوانی را دیدم كه به من گفت: چیزی فكر شما را به خود مشغول كرده است؟ گفتم: آری، ترتیل زیبای امام جماعت. ایشان گفت: یك روز بعد از نماز، پیش امام جماعت مسجد رفتم و همین مطلب را عنوان كردم و از وی درخواست كردم در صورت امكان نوار كاست محتوی ترتیل خودش را به من بدهد.

ایشان از من پرسید: اهل كجایی؟ گفتم: ایران. او گفت: ترتیل امام جمعه تهران (سید علی خامنه‌ای) به مراتب از ترتیل من بهتر است.

حجه الاسلام جلالی

 

تدبیر فرمانده كل قوا
در بحران جنگ خلیج فارس، مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند: واحدهای نظامی در منطقه جنوب و غرب گسترش پیدا كنند.

ما جزء واحدهایی بودیم كه در منطقه جنوب، حوالی پادگان حمید، اردو زده بودیم. این حركت در پی همان فرمان بود، فرمانی كه در آن آورده بودند: «به هیچ وجه، نباید پذیرفت كه كسی حتی به اندازه یك وجب به خاك ما تجاوز كند.»

این دستور قاطع فرماندهی كل قوا، همه ما را مصمم كرده بود كه كوچك‌ترین رخنه و نفوذ را نپذیریم. ما هرچه در توان داشتیم، به میدان آوردیم و آماده مقابله احتمالی با دشمن شدیم.آمریكاییها تصمیم داشتند با تصویب مصوبه‌ای در كنگره خود، از خاك جمهوری اسلامی ایران برای حمله به عراق استفاده كنند. تدبیر فرمانده معظم كل قوا و در پی آن، حضور گسترده نیروها در مناطق غرب و جنوب، آمریكاییها را از تصمیمشان بازداشت.سردار سرتیپ پاسدار علی فضلی

هدایای ریاست جمهوری در موزه
مقام معظم رهبری ـ‌ در زمان ریاست جمهوری ـ‌ سفرهای خارجی زیادی داشتند. در این سفرها هدایای زیادی به شخص ایشان می‌دادند. حتی در سفری كه به یوگسلاوی داشتند، كلید طلایی كشور را به آقا دادند، ولی مقام معظم رهبری در هیچ یك از این هدایا تصرف نكردند و بعد از پایان دوره ریاست جمهوری، دستور فرمودند هدایا را در موزه نگه دارند و همه آنها را متعلق به كشور بدانند.

حجت الاسلام ابوترابی
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی/ قم

درس اخلاق هر روزه
یك تفاوتی كه درس حضرت آقا با درس علمای دیگر دارد، این است كه درس فقه حضرت آقا، هر روزش یك حدیث و بحث اخلاقی دارد، در صورتی كه آقایان مدرسین، معمولاً هفته‌ای یك بار، چهارشنبه‌ها درس اخلاق می‌فرمایند. ایشان در هر درس، ابتدا هفت‌ـ هشت دقیقه حدیث اخلاقی را می‌فرمایند، درباره آن توضیح می‌دهند و بعد وارد درس فقهی‌شان می‌شوند.

حجّت‌الاسلام والمسلمین همدانی، مسوول سابق روابط عمومی بیت رهبری

جدیت و تلاش در جوانی
در دوران جوانی (هجده سالگی) زمانی كه خدمت پدر بزرگوار مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای می‌رسیدم، از من موقعیت درسی‌ام را سؤال می‌كرد و سپس مكررا تاكید می‌كرد: كه آقا سید حسین، خوب درست را بخوان و مثال می‌زد و می‌فرمود: ببین! آقا سید علی به زودی به مقام اجتهاد می‌رسد. از چیزهایی كه به یاد دارم این است كه مرحوم آقا سید هاشم میردامادی ـ‌ پدربزرگ مادری مقام معظم رهبری و مرحوم پدر مقام معظم رهبری عنایت‌خاصی به آقا داشتند و بارها شنیدم كه می‌فرمودند: علی آقا آینده خوبی دارد چرا كه خیلی كنجكاو و پی‌گیر درس است، به استاد زیاد اشكال می‌كند و به مباحثه كردن علاقه دارد. تكیه كلام پدر مقام معظم رهبری این بود كه (به زبان تركی) می‌فرمود: علی پسرم! علی پسرم!

سید حسین میردامادی، دایی مقام معظم رهبری

تكریم قاریان نوجوان
در جلسه‌ای كه اكثر قاریان مشهور قرآن حضور داشتند، حضرت آیت الله خامنه‌ای دستور دادند نوجوانان قرآن بخوانند و صدایشان را نیز ضبط كنند. بچه‌ها یكی پس از دیگری قرآن خواندند. آقای منصوری نیز در آن جلسه سوره حمد را با صدای عبدالباسط و با یك نفس قرائت كرد. آقا ایشان را خیلی تشویق كردند و به رسم یادبود یك سكه بهار آزادی به آقای منصوری هدیه دادند.

سپس آقا فرمودند: بزرگترها نیز قرآن بخوانند. یكی از دوستان بلند شد و ضبط را مقابل قاری گذاشت، چون نوار تمام شده بود ایشان نوار را برگرداند تا قرائت آنان را روی قرائت قاریان نوجوان ضبط كند، آقا سریع تذكر دادند و ایشان را از این كار بازداشتند. آن شخص عرض كرد: آقا این نوجوانان كه قاری نیستند، اگر قرار است قرائت فردی ضبط شود باید از استادان این رشته باشد. آقا فرمودند: آن نوار را نزد من بیاورید. سپس نوار را گرفتند و فرمودند: ما سالیان سال صدای بزرگترها را شنیده‌ایم، اما این نوجوانان را كمتر می‌بینیم، نوار اینها را داشته باشیم بهتر است.

به این ترتیب آقا نگذاشتند صوت نوجوانان، پاك شود. از دیدن این صحنه نوجوانان خیلی تحت تاثیر قرار گرفتند.

سید مجتبی سادات فاطمی

حساسیت دقیق نسبت‌به بیت‌المال
در زمان ریاست جمهوری، حضرت آیت الله خامنه‌ای یك چك پنجاه هزار تومانی برای نخست وزیر وقت ـ‌ مهندس میرحسین موسوی ـ‌ ارسال می‌نمایند و می‌فرمایند: حداكثر پولی كه ممكن است از بیت المال در هزینه‌های شخصی بنده جابجا شده باشد، كمتر از این است، ولی شما این مبلغ را به حساب خزانه دولت واریز كنید تا من مدیون بیت المال نباشم.

مهندس حمید میرزاده

شعر انقلاب‌ از زبان رهبری‌
شعر دوران انقلاب باید بخش برجسته‌ای از اصیل‌ترین و صادقانه‌ترین شعر همه دوران تاریخ ایران بشمار آید. شعر فارسی هرچند در عمر هزار و دویست ساله خود و در مقاطع گوناگون به والایی و تعالی شایسته‌ای نائل شده و نقطه‌های درخشانی كه در ادبیات جهان می‌درخشند پدید آورده، لیكن هرگز به طور كامل از آمیختگی به انگیزه‌های غیرصمیمی و پیرایه‌های ناشایسته برای شعر و هنر، كاملا مبرا نبوده است و همین است كه شعر فارسی را با وجود شاعران و شعرهایی كه جز به صفا و حقیقت ناظر نبوده‌اند و البته تعداد چنین شاعران و شعرهایی نسبت به حجم شعر فارسی چندان زیاد نیست، از صورت مجموعه‌ای پاكیزه و بی‌غل و غش خارج ساخته و در آن فصول ناخوشایند و حتی تاسف‌انگیزی پدید آورده است.

شعر دوران انقلاب در میان همه مقاطع تاریخ طولانی، این ویژگی را دارد كه تقریبا یكدست و كامل در جهت آرمان‌ها و هدف‌های والا و سخنگوی احساسات و افكار و جهتگیری‌های ملتی است كه شاعر، از دل آن برخاسته و بدان وابسته است.  شعر دوران انقلاب شعر زر و زور نیست. شعر احساسات سطحی و فردی و متوجه به آرزوها و امیال حقیر بشری نیست. زبان یك ملت و شرح حال یك امت است. انعكاسی از روح بزرگ جامعه‌ای است كه یكپارچه در جهت هدف‌ها و آرمان‌های الهی و انسانی گام برداشته و فداكاری كرده است. شعر هدفدار و سازنده مردمی است. شعر دربارها و میخانه‌ها و عشرتكده‌ها نیست. شعر صحنه عظیم جهاد و سیاست و انقلاب و جهان‌نگری است. شعر خدایی است.

از مقدمه رهبر معظم انقلاب بر كتاب سرود درد حمید سبزواری‌ارسال توسط سین.راد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
من چقدر باحالم؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar