تبلیغات
بصیرت و صبر - ادامه

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 16 اسفند 1388

اركان اندیشه رهبری‌

حال پس از طرح مختصری از مؤلفه‌ها و محورهای مهم اندیشه منظومه‌ای رهبری، توجه به اركان اندیشه ایشان هم اهمیت دارد. مقام معظم رهبری بر اساس چه اركانی نسبت در برخورد با مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی می‌اندیشند و این اندیشه منظومه‌ای بر پایه چه اركانی استوار گشته است؟

1- عقلانیت:

نگاه عقلانی، با برنامه و محاسبه و هوشمندی و تدبر باعث می‌شود كه در طی هر مسیری دچار لغزش و انحراف نشویم.دینمداری، عدالتخواهی، آزادی طلبی و هر آرمان اسلامی و انسانی دیگر اگر با عقلانیت همراه نباشد، نه تنها ما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند بلكه مشكلات را پیچیده‌تر هم می‌كند و موجب ایجاد انحراف هم می‌شود:

«اگر عدالت از عقلانیت و معنویت جدا شد، دیگر عدالتی كه شما دنبالش هستید، نخواهد بود، اصلاً عدالت نخواهد بود. عقلانیت به خاطر این است كه اگر عقل و خرد در تشخیص مصادیق عدالت به كار گرفته نشود، انسان به گمراهی و اشتباه دچار می‌شود، خیال می‌كند چیزهایی عدالت است، در حالی كه نیست، و چیزهایی را هم كه عدالت است گاهی نمی‌بیند. بنابراین عقلانیت و محاسبه، یكی از شرایط لازم رسیدن به عدالت است.» (سال 84 در دیدار با اعضای دولت نهم)

این بیان نشان می‌دهد كه به جای مفهوم عدالت، هر آرمان و ایده دیگری را می‌شود قرار داد و همه ارزشها و آرمانها باید همراه عقلانیت تعریف شوند.  تشخیص و پیگیری دینمداری، ارزشهای دینی، آزادیخواهی و دیگر چیزها هم اگر همراه با عقلانیت نباشد، دچار گمراهی و اشتباه می‌شویم.

2- اعتدال:

اعتدال را باید از یك طرف دوری از افراط دانست و از طرف دیگر نگاه همه جانبه‌نگر به موضوعات اجتماعی. اگر در پیگیری آرمانها و اهداف خود از یك طرف دچار تندروی و كندروی باشیم و از طرف دیگر حوزه‌ای را مغفول بگذاریم و همه حوزه‌‌ها را در ارتباط و در نسبت متعادل با هم پیگیری نكنیم، دچار عدم اعتدال گشته‌ایم.

نگاه اعتدالی مقام معظم رهبری به همه حوزه‌های اندیشه و عمل آشكار است:

«من از اول انقلاب تا حالا، حتی در آن روزهایی هم كه روزهای بعضی از تحركات نامتناسب بود و من به دانشگاه تهران می‌آمدم و با جوان‌ها صحبت می‌كردم، عقیده و سلیقه‌ام همین بود كه دانشجو باید از افراط و تفریط پرهیز كند. من با افراط كاری و زیاده روی‌های گوناگون در هر جهتی موافق نیستم، با اعتدال، با روش منطقی و صحیح مسائل را دنبال كنید.» (17/07/86)

3- ارزشگرایی:

آنچه یك ركن خدشه ناپذیر در اندیشه مقام معظم رهبری است اعتقاد و پایبندی با تمام وجود به ارزشهای اسلامی و انسانی در همه حوزه‌هاست. ایشان به هیچ وجه حاضر به ذره‌ای كوتاه آمدن از این ارزشها نیستند و در جای جای اندیشه‌های ایشان توجه به ارزشها موج می‌زند:

«باید در كلیه مسائل و امور ازجمله مقوله توسعه، در چارچوب ارزشها، اهداف و معیارهای اسلامی حركت كنیم... همه ابعاد توسعه یعنی توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باید هماهنگ پیش رود و ضمن محور قرار دادن مردم، با موازین دینی و ارزشی جامعه، سازگاری كامل داشته باشد.»

4- كارآمدی:

به نظر می‌رسد هر رویكرد فكری و عملی اگر سه ركنِ عقلانیت، اعتدال و ارزشگرایی را تواماً به همراه داشته باشد، حاصلی كه به بار خواهد آمد كارآمدی است.

نگاه مقام معظم رهبری به مقوله كارآمدی نظام بسیار اساسی است تا آنجا كه ایشان كارآمدی مسئولان نظام را شرط مشروعیت آنها می‌داند و بین مشروعیت و كارآمدی پیوند برقرار می‌كند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان، مشروعیت همه مسئولان كشور را به كارآمدی آنان در انجام دادن وظایف قانونی وابسته دانستند و تأكید كردند: ضمن استقامت كامل در اهداف و مبانی با اصلاح، تغییر و تكامل روشها، حركت به سوی اهداف پیش‌بینی شده را با عزمی راسخ ادامه می‌دهیم..... از هیچ كس انتظار معجزه نمی‌رود اما در عملكرد همه مسئولان باید كارآمدی و نشانه‌های موفقیت در انجام دادن وظایف محوله، آشكار و ملموس باشد.» (31/06/83- دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان)

اصول رفتاری مقام معظم رهبری‌

رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان پیشوایی كه بر دل و جان مردم ایران رهبری دارند، واجد خصایل یگانه و ویژه‌ای هستند كه مكمل اندیشه ایشان است و می‌تواند ما را در درك بهتر اندیشه ایشان یاری برساند.

امید، صبر و شكیبایی، یقین و عزم راسخ در پیگیری اهداف و آرمانها، پایداری و استقامت، قاطعیت، آینده‌نگری و دیدن افق‌های دوردست، عدم سهل‌انگاری و مسامحه، و عدم مصالحه و كوتاه آمدن بر سر اصول و آرمان‌های اصیل و روشن انقلاب، كلان‌نگری در عین توجه به مسائل خرد، و ابتكار و نوآوری، از ویژگیهای شخصیت مقام معظم رهبری است. دیگر خصیصه بارز ایشان، ثبات شخصیت و فكر و عمل است.

بر اساس اصول فكری از یك طرف و اصول رفتاری ایشان از طرف دیگر، این امكان فراهم می‌آید كه رفتار ایشان در حوزه‌های مختلف قابل پیش‌بینی باشد.

ایشان در برخورد با موضوعات مختلف بر اساس این اصول وویژگی‌ها، رفتاری دارند كه هر كس به این اصول آشنایی داشته باشد این امكان را دارد كه عملكرد ایشان را حدس بزند هر چند كه در همه این رفتارها، عنصر ابتكار و خلاقیت ایشان، نوعی خصلت پیشروانه و هدایتگرانه به موضوعات و مسائل می‌بخشد.

فهم و شناخت عمق و محتوای اندیشه‌ها مقام معظم رهبری به توان فكری فراتر از آنچه اینجانب دارم نیازمند است و غور در این اندیشه‌ها وظیفه همه پژوهشگران است تا بنده و امثال بنده كه وظیفه‌مان بیشتر در حوزه‌های اجرائی است. از آن پژوهش‌ها و مطالعات در عملی ساختن آنچه مد‌نظر معظم‌له است، بهره بیشتری ببریم.

آنچه گفته شد قطره‌ای بود از دریا تا زمینه‌ای باشد برای اینكه آنان كه توان بیشتری دارند، افق‌های جدید برمبنای اندیشه مقام معظم رهبری پیش‌روی همه ما بگشایند.

دكتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران‌ارسال توسط سین.راد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
من چقدر باحالم؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar