تبلیغات
بصیرت و صبر - سخرانی حضرت آیت الله آقای حاج سید علی اصغر دستغیبدر دوره سوم، اجلاسیه هفتم مجلس خبرگان رهبری در مورخه22/12/1380

سخنرانی ذیل الذکر که نطق قبل از دستور حضرت آیت الله آقای حاج سید علی اصغر دستغیب نماینده اول مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری است که در دوره سوم، اجلاسیه هفتم مجلس خبرگان رهبری در مورخه22/12/1380 ایراد شده است که در آن با اشاره به مواضع روشن و شفاف حضرت آیت الله شهید حاج سید عبد الحسین دستغیب به بعضی ویژگی های ممتاز مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی نیز اشاره شده است.
:  آن چه در طول سال های رهبری حضرت آیت الله خامنه ای شاهد بوده ایم، در حقیقت تحقق عینی باورهای ما است ( 8/11/88 )

دفاع از حریم دین بزرگترین وظیفه ای است که بر عهده علمای بزرگوار گذارده شده است و از آنجا که رهبری ستون خیمه رفیع انقلاب است دفاع از آن در اولویت این وظیفه سترگ قرار دارد.

بعد از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در میان بعضی محدود خواص، موضع توقف بر رهبری امام راحل مطرح گردید که از سوی نخبگان پاسخ شایسته بدان داده شد.

سخنرانی ذیل الذکر که نطق قبل از دستور حضرت آیت الله آقای حاج سید علی اصغر دستغیب نماینده اول مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری است که در دوره سوم، اجلاسیه هفتم مجلس خبرگان رهبری در مورخه22/12/1380 ایراد شده است که در آن با اشاره به مواضع روشن و شفاف حضرت آیت الله شهید حاج سید عبد الحسین دستغیب به بعضی ویژگی های ممتاز مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی نیز اشاره شده است.

این سخنرانی پاسخی سنجیده و درخور است به آنهایی که نا آگاهانه آب به آسیاب دشمن می ریزند .

 امید که متنبه شوند.

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و السلام و الصلاة علی سیدنا و نبینا حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد

صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین

بنده، مانند گذشته، در این اجلاسیه هم، قصد تصدیع برای اساتید و سروران معظم را نداشتم، اما چون دیروز، بحثی پیش آمد که به دنبال آن ، طبق معمول ، تنش هایی واقع شد، و بخصوص که نام و کلامی از مرحوم آیت الله شهید دستغیب به میان آمد، برای رفع شبهه ، لازم دیدم که مطالبی را به عرض این محضر برسانم.

قبلا عرض کردم، مطالبی که عنوان سخنرانی قبل از دستور در اینجا مطرح می شود، اگر صرفا برخاسته از اجتهاد و نظر باشد و نشئت گرفته از تبعیت از هوا و اغراض نباشد و تبعات منفی هم به دنبال نباشد، جای بحث و پاسخ دارد، جای ملامت و سرزنش نیست.

اما مطلبی را که مورد نظر بنده است، موضوع توقف بر رهبری امام(رضوان الله تعالی علیه) به عنوان این که آن بزرگوار شخصیتی استثنایی در طول تاریخ غیبت بودند ، است. این مطلبی است که از اوایل انقلاب در بعض جاها، مطرح شده است. این تفکر ، علاوه بر این که با عقاید ولایی ما و اصول محوری قانون اساسی مغایرت دارد ، با مواضع صریح و نظر روشن شخص حضرت امام (قدس سره) قابل تطبیق نیست. از جمله مطالبی که خود امام بیان فرمودند، این است که : اگر خبرگان رهبری ، فقیه واجد شرایطی را به عنوان رهبر انتخاب کردند ، تبعیت و اطاعت از او بر همه واجب است. این دیدگاه امام و فرمان آن حضرت است.

در مجلس برسی نهایی قانون اساسی ، اگر ملاحظه بفرمایید، عده ای بر همین مسئله تأکید داشتند و از جمله شخصیت هایی که در آنجا برخاسته و برای ابطال آن نظر ، سخنان روشنی را اظهار کرده است ، مرحوم آیت الله شهید دستغیب اند که من جملاتی را از ایشان می خوانم.

این سخنان در صورت مشروح مذاکرات مجلس برسی نهایی قانون اساسی ، جلد دوم، صفحه 1159 جلسه 43 مورخه 21/7/58 ادامه بحث پیرامون اصل 87 ، آمده است:

« و اما اگر کسی اشکال کند- چنان که اشکال هم کرده اند و گفته اند- : « بلی ، مثل امام خمینی کجا دیگر پیدا می شود؟ در دوره های قبل نبوده است. ایشان نابغه بوده است. بعد از این هم دیگر مثل ایشان پیدا نخواهد شد. ممکن است یک فقیهی ،  بعد از ایشان بیاید و چطور و چطور بشود، آن وقت ما دچار دیکتاتوری روحانیت خواهیم شد.» تمام اینها ، شبهه های واهی است. البته بدانید و می دانید ، جسارت نکنم ، تذکر است، هرگاه اکثر خلق حاضر شدند به اطاعت از ولی امر و فقیه عادل ، والله! خدای تعالی مثل خمینی و بهتر از او برایشان پیدا خواهد کرد: ( ما ننسخ من آیة او ننسها نأت بخیر منها أو مثلها). خواستم بگویم، این حرف شیطانی که « پس از آیت الله خمینی، چه کار خواهیم کرد؟» همان کس که آقای خمینی را به وجود آورد، بعد از ایشان ، بهتر از او یا مثل ایشان را در رأس مسلمانان قرار خواهد داد و مسلمانان را حیران نمی گذارد، ولی شرطش، حاضر بودن مسلمانان ، مثل حالا است. مادامی که خلق حاضرند اطاعت کنند از ولی امر، خدا ولی امر را برایشان مستقر خواهد داشت.»

این مطلب ایشان است. مطلبی را هم ایشان در خطبه نماز جمعه شیراز ، مروخه3/7/60 آن هنگامی که مقام معظم رهبری حضرت آیت ا لله خامنه ای (مدظله) نامزد انتخابات ریاست جمهوری بودند، مرحوم آیت الله شهید دستغیب این جملات را در خطبه بیان کردند. شخصی که عالم و عارف و به تعبیر حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) معلم اخلاق و مهذب نفوس و مرشد مردم بودند، در این عبارت، در آن زمان که اصلا به خیال کسی وضع آتیه خطور نمی کرد، گویی حقایقی را خداوند به زبان ایشان جاری کرده و ذخیره برای سال های بعد شده است. ایشان می فرمایند:

« علاوه بر جامعیت و خصوصیاتش ، چیزی که بنده نسبت به این شخص بزرگ فهمیده ام این است که فردی است خدایی، هوا پرست نیست، مقام نمی خواهد، قدرت نمی خواهد به دست بگیرد، امتحان خودش را پیش از پیروزی داده است. و هر پستی که بوده ، امتحان خودش را داده است. کسی که امام جمعه ی تهران باشد، آن وقت در جبهه ها برود، در سنگرها از اسلام دفاع کند. این مرد بزرگ ، مقامی برای خودش قائل نیست. به عین ، به عین، مثل رهبر عظیم الشأن، امام، که فرموده: « به من خدمتگزار بگویید، بهتر است از این که رهبر بگویید» آقای خامنه ای هم همین طوری است. مقام نمی خواهد و مقام بر روی او اثر نمی گذارد. مقام سخت است! کسی به ریاست برسد و تغییر نکند، [سخت است] ، ولی ما این بزرگ مرد را این طور دیده ایم . خدایا! تو هم او را یاری فرما که بتواند خدمتگزار باشد».

اما آن چه که شناخت همه ی ما است از این شخصیت بزرگوار، قبل از انقلاب و بعد از آن ، و از همه بالاتر معرفی خود امام(رضوان الله تعالی علیه) که ایشان را خورشید و آفتاب انقلاب نامیدند و آن چه در طول سال های رهبری ایشان شاهد بوده ایم، در حقیقت تحقق عینی باورهای ما است که « الله اعلم حیث یجعل رسالته» . این واقعیت در جاهای مختلف، خود بنده شاهد بوده ام. بینش و آگاهی عمیق و دقیق ایشان، از قبل از پیروزی انقلاب و در تحلیل های لحظه به لحظه ای که از حوادث و شرایط انقلاب داشتند و شخصیت های بزرگواری که خود آنان استوانه های انقلاب بودند، از تحلیل های ایشان و از مطالب ایشان استفاده می کردند. در آن زمانی که ایشان در ایرانشهر تبعید بودند، با بعضی از برادران مکرم که حاضرند، در سراوان و بعد هم به بندرلنگه منتقل شدیم، در سراوان شنیده بودیم که ایشان، نامه برای مرحوم آیت الله شهید صدوقی نوشته اند و این نامه در روحیات آن عالم مجاهد و یار باوفای امام بسیار مؤثر بوده است و یک نقطه عطفی در حرکت انقلابی ایشان ایجاد کرده بود. وقتی که از سراوان ، با لباس مبدل ، به ایرانشهر خدمت ایشان رفتیم ، سعه صدر و برخوردهای اخلاقی و متواضعانه ی ایشان که همیشگی بوده است نسبت به همه ، ما را بر آن داشت که از ایشان تقاضا کنیم تا نامه ای هم برای آیت الله شهید دستغیب ، به شیراز بنویسید . ابتدا ایشان فرمودند: نیازی نمی بینم، لکن اگر لازم است این کار را می کنم. بعدا، به وسیله ی یکی از دوستان، ایشان نامه را نوشته بودند و فرستادند بندرلنگه، با بعض آقایان که حضور دارند ، ایشان فرموده بودند که همه امضا کنید و بعد بفرستید. ما این کار را کردیم و آن نامه تکثیر شد و در همه جا منتشر کردیم. وقتی که از آن سفر بازگشتیم ، مرحوم آیت الله شهید دستغیب ، از من سؤال کردند که « نویسنده ی نامه که بود؟» - چون هفت یا هشت نفر امضا کرده بوند- عرض کردم که این نامه را آقای خامنه ای نوشته اند. ایشان فرمودند: واقعا مؤثر و برای من بسیار جالب بود.

به هر حال ، ما در جریان بعد از رحلت حضرت امام، در همین مجلس خبرگان رهبری، آن روز که جمع شدیم و همه حضور داشتیم ، اگر به یاد بیاوریم ، شاهد امداد غیبی الهی و عنایت و توجه خاصی که آن روز حضرت بقیة الله الاعظم ولی عصر( ارواحنا فداه) فرمودند و از تنگنا و حقیقتا بن بست، همه اعضای مجلس خبرگان بیرون آمدند. شاهد بودید که آن روز ، اصلا احتمال این قضیه نبود. ابتدائا بحث شورا مطرح شد. و شورا هم که رأی نیاورد و بالأخره مسئله ی رهبری واحد و از کجا و یک مرتبه ، نام ایشان سر زبان ها آمد و در فاصله کوتاهی واقعا، یک نشاط روحی و معنوی برای همه ایجاد شد و این حالت به سراسر کشور میان همه منتشر گردید.

باید قدر این نعمت را بدانیم و شکر آن را به جا آوریم و پرهیز کنیم از فتنه هایی که منشأ آن هواهای نفسانی است. حضرت علی (علیه السلام) در جمله کوتاه ، در آغاز خطبه پنجاهم نهج البلاغه مطلب را روشن کرده اند: « انما بدأ وقوع الفتن اهواء تتبع و احکام تبتدع»

اعاذنا الله و ایاکم من شرور انفسنا

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
برچسب ها: سخرانی حضرت آیت الله آقای حاج سید علی اصغر دستغیبدر دوره سوم، اجلاسیه هفتم مجلس خبرگان رهبری در مورخه22/12/1380، ولایت فقیه، حضرت ایت الله خامنه ای، حضرت ایت الله دستغیب، امام، طبعیت، بصیرت و صبر،
ارسال توسط سین.راد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
من چقدر باحالم؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar