تبلیغات
بصیرت و صبر - پیام رهبر انقلاب بیانگر نیات صلح‌طلبانه نظام است

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 6 اردیبهشت 1389
نخستین كنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه شنبه 28 فروردین ماه با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آغاز و با حضور بیش از 14 وزیر خارجه، 10 معاون وزیر و 8 نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به مدت 2 روز در تهران برگزار شد. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی خبرنگار ما است با رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خاجه‌، كه در حاشیه‌ی این كنفرانس و در مورد بازتاب پیام رهبر انقلاب اسلامی انجام شد.

پیام رهبر انقلاب بیانگر نیات صلح‌طلبانه نظام است

نخستین كنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه شنبه 28 فروردین ماه با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آغاز و با حضور بیش از 14 وزیر خارجه، 10 معاون وزیر و 8 نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به مدت 2 روز در تهران برگزار شد. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی خبرنگار ما است با رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خاجه‌، كه در حاشیه‌ی این كنفرانس و در مورد بازتاب پیام رهبر انقلاب اسلامی انجام شد.

- لطفاً نظرتان را درباره‌ی اجلاس خلع سلاح و پیام رهبر انقلاب به این اجلاس بیان كنید.
اجلاس خلع سلاح تهران كه با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به كار كرد، می‌تواند یك حركت جهانی و بین‌المللی برای تأمین امنیت جامعه‌ی جهانی را به دنبال داشته باشد. همان‌طور كه اطلاع دارید، یكی از دو نیاز فعلی دنیای امروز  دسترسی به دانش پیشرفته‌ی روز برای توسعه و رشد كشورها است. این نیاز همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند، بسیار جدی دنبال می‌شود و با استقبال بسیار خوب كشورها، شخصیت‌های فكری، سازمان‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی مواجه شده است. ما باید در این زمینه راه‌كارهایی را ارائه كنیم تا با ادامه‌ی این حركت در آینده امكان بهره‌مندی همه‌ی كشورها را از این دانش فراهم نماییم. كشور ما در سال‌های گذشته برای اینكه از حقوق و از استقلال خود دفاع كند و بتواند از این دانش كه در ایران بومی شده، در توسعه‌ی كشور بهره‌مند باشد، متحمل فشارهای سنگینی شده است و همین مقاومت باعث شده تا كارها هموار شود. الان دیگر كشورها در نقاط مختلف دنیا در این زمینه پا پیش گذاشته‌اند و برای تأسیس نیروگاه‌های هسته‌ای یا بهره‌مندی از دانش هسته‌ای در صنایع مختلف دست به كار شده‌اند.

موضوع دومی كه در این اجلاس مطرح بود و رهبر معظم انقلاب به آن اشاره كردند، تهدید امنیت جهان توسط كشورهای دارنده‌ی سلاح هسته‌ای است كه نسبت به افزایش ذخایر خودشان اقدام می‌كنند. در بین این‌ها، آمریكا تنها كشوری است كه از این سلاح‌ها برای كشتار مردم بی‌گناه استفاده كرده و همچنان گستاخانه اعلام می‌كند كه این حق را برای خودش قائل است كه از این سلاح همچنان بر علیه ملت‌ها استفاده كند. رژیم اشغالگر قدس نیز دست به اقدامات فراوانی زده و به كمك آمریكا و كشورهای غربی زرادخانه‌ی اصلی خودش را راه انداخته. این رژیم بیش از 200 كلاهك هسته‌ای دارد و كشورهای دیگر را در منطقه تهدید به استفاده از این سلاح‌ها می‌كند.

برای مقابله با این نگرانی جدی در مورد امنیت كشورها، نیاز به یك حركت جمعی و یك اراده‌ی مصمم با حضور و مشاركت كشورهای مستقل، غیر متعهد و مردم آزاده‌ی جهان است. فكر می‌كنم فرمایش‌ رهبر معظم انقلاب، بازتاب این اجلاس و بحث‌های تخصصی كه در پنل‌های مربوط به این اجلاس توسط هیأت‌های شركت‌كننده صورت گرفت، نشان‌ می‌دهد كه یك استقبال عمومی برای عملی كردن راه‌كارهای مورد نظر به وجود آمده و باید آن را با ادامه‌ی این حركت، با برگزاری اجلاس‌های سالیانه، با ایجاد یك دبیرخانه‌ی دائمی برای پی‌گیری مصوبات دنبال كنیم.

- بازتاب و اثرگذاری دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی حرمت استفاده از سلاح هسته‌ای را در جامعه‌ی بین‌المللی چگونه ارزیابی می‌كنید؟
ما بارها درباره‌ی میزان اعتقاد مسلمانان جهان به فتاوی علمای بزرگ شاهد بوده‌ایم؛ به‌خصوص در مورد فتوای حضرت امام (ره) در مورد سلمان رشدی كه دنیا را تحت ‌تأثیر قرار داد. به‌طوری‌ كه همه‌ی كشورهای غربی اعلام می‌كردند كه چه كنیم تا این فتوا برگردانده شود؟ چون نگران هستیم كه مسلمان‌های دنیا تحت‌تأثیر این فتوا عمل بكنند و حاضرند برای عمل كردن آن همه‌ی ظرفیت‌های خودشان را به كار بگیرند. در همان مقیاس و میزان تأثیر، فتوای رهبر معظم انقلاب در مورد حرمت ‌كاربرد سلاح‌های هسته‌ای و رفتن به آن سمت برای ما ارزش دارد. نخستین چارچوب كاری ما فتاوی رهبر معظم انقلاب و اوامر ایشان است. این مسئله از بار اعتقادی بسیار سنگینی برخوردار است. تمامی مسلمانان دنیا برای این فتاوی احترام ویژه قائلند و خودشان را مكلف به اجرای آن می‌دانند.

این نشان می‌‌دهدكه ما واقعاً می‌خواهیم یك جهان عاری از سلاح‌های كشتار جمعی و سلاح‌های هسته‌ای داشته باشیم. ما از هر نوع تحركی كه بخواهد با سلاح‌های هسته‌ای مقابله كند، استقبال می‌كنیم؛ به شرط اینكه حركت‌ واقعی باشد و تبلیغاتی و نمایشی نباشد. فكر می‌كنیم آنهایی كه مخاطب اصلی ما هستند، متوجه اهمیت موضوع شده‌اند. آنها به‌خوبی اطلاع دارند كه نیات مسئولان جمهوری اسلامی ایران حركت برای دسترسی به دانش هسته-ای برای مصارف صلح‌آمیز و مقابله‌ی جدی برای به‌كارگیری صلح‌آمیز است. البته برای ادامه‌ی این كار، به بسیج عمومی ملت‌ها و دولت‌ها نیاز خواهیم داشت.


ارسال توسط سین.راد
آرشیو مطالب
نظر سنجی
من چقدر باحالم؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar